صدى البلد البلد سبورت قناة صدى البلد صدى البلد جامعات صدى البلد عقارات
Supervisor Elham AbolFateh
Editor in Chief Mohamed Wadie

BAFTA Awards 2022 Full List of Nominees Revealed


Fri 04 Feb 2022 | 12:49 AM
Omnia Ahmed

The British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)unveiled the full list of the awards nominations on Thursday.

Only the second edition of the BAFTA Film Awards since the institute’s groundbreaking persity review in 2020, this year’s nominations are full of surprises that reflect a shifting membership.

“The key thing to the whole review is making sure more work is seen by more voters and all the changes were geared to that because it’s about levelling the playing field,” BAFTA chair Krishnendu Majumdar tells Variety. “It’s not about stipulating quotas [in the nominations], because we didn’t feel that was right and people didn’t want that. They want their work to be recognized.”

Organizers stated that the BAFTAs are planning for an in-person event on March 13 at Royal Albert Hall, where Rebel Wilson will make her hosting debut.

See the full list of 2022 BAFTA Film Award nominees is below:Best film

Belfast

Don’t Look Up

Dune

Licorice Pizza

The Power of the Dog

Outstanding British film

After Love

Ali & Ava

Belfast

Boiling Point

Cyrano

Everybody’s Talking About Jamie

House of Gucci

Last Night in Soho

No Time to Die

Passing

Outstanding debut by a British writer, director or producer

After Love – Aleem Khan (writer/director)

Boiling Point – James Cummings (writer), Hester Ruoff (producer) [also written by Philip Barantini and produced by Bart Ruspoli]

The Harder They Fall – Jeymes Samuel (writer/director) [also written by Boaz Yakin]

Keyboard Fantasies – Posy Dixon (writer/director), Liv Proctor (producer)

Passing – Rebecca Hall (writer/director)

Best film not in the English language

Drive My Car

The Hand of God

Parallel Mothers

Petite Maman

The Worst Person in the World

Best documentary

Becoming Cousteau

Cow

Flee

The Rescue

Summer of Soul

Best animated film

Encanto

Flee

Luca

The Mitchells vs the Machines

Best director

Aleem Khan (After Love)

Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car)

Audrey Diwan (Happening)

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)

Jane Campion (The Power of the Dog)

Julia Ducournau (Titane)

Best original screenplay

Aaron Sorkin (Being the Ricardos)

Kenneth Branagh (Belfast)

Adam McKay (Don’t Look Up)

Zach Baylin (King Richard)

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)

Best adapted screenplay

Sian Heder (Coda)

Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car)

Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve (Dune)

Maggie Gyllenhaal (The Lost Daughter)

Jane Campion (The Power of the Dog)

Best actress

Lady Gaga (House of Gucci)

Alana Haim (Licorice Pizza)

Emilia Jones (Coda)

Renate Reinsve (The Worst Person in the World)

Joanna Scanlan (After Love)

Tessa Thompson (Passing)

Best actor

Adeel Akhtar (Ali & Ava)

Mahershala Ali (Swan Song)

Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

Leonardo DiCaprio (Don’t Look Up)

Stephen Graham (Boiling Point)

Will Smith (King Richard)

Best supporting actress

Caitríona Balfe (Belfast)

Jessie Buckley (The Lost Daughter)

Ariana DeBose (West Side Story)

Ann Dowd (Mass)

Aunjanue Ellis (King Richard)

Ruth Negga (Passing)

Best supporting actor

Mike Faist (West Side Story)

Ciarán Hinds (Belfast)

Troy Kotsur (Coda)

Woody Norman (C’mon C’mon)

Jesse Plemons (The Power of the Dog)

Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

Best original score

Being the Ricardos

Don’t Look Up

Dune

The French Dispatch

The Power of the Dog

Best casting

Boiling Point

Dune

The Hand of God

King Richard

West Side Story

Best cinematography

Dune

Nightmare Alley

No Time to Die

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

Best editing

Belfast

Dune

Licorice Pizza

No Time to Die

Summer of Soul

Best production design

Cyrano

Dune

The French Dispatch

Nightmare Alley

West Side Story

Best costume design

Cruella

Cyrano

Dune

The French Dispatch

Nightmare Alley

Best makeup and hair

Cruella

Cyrano

Dune

The Eyes of Tammy Faye

House of Gucci

Best sound

Dune

Last Night in Soho

No Time to Die

A Quiet Place Part II

West Side Story

Best special visual effects

Dune

Free Guy

Ghostbusters: Afterlife

The Matrix Resurrections

No Time to Die

Best British short animation

Affairs of the Art

Do Not Feed the Pigeons

Night of the Living Dread

Best British short film

The Black Cop

Femme

The Palace

Stuffed

Three Meetings of the Extraordinary Committee

Rising Star Award (voted for by the public)

Ariana DeBose

Harris Dickinson

Lashana Lynch

Millicent Simmonds

Kodi Smit-McPhee